کد مطلب: 9079

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس با معرفی گروه‌های برگزیده در فیروزآباد برگزار شد.

به گزارش فیروزنا: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس با معرفی گروه‌های برگزیده و با حضور کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، حجت‌الاسلام هاشمی‌زاده امام جمعه شهرستان فیروزآباد و دیگر مسئولان استان فارس و شهرستان فیروزآباد، ۲۳ فروردین‌ماه برگزار شد.

 

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری استان فارس در این مراسم اظهار داشت: امروز وارد جنگ رسانه‌ای شدیم که مقام معظم رهبری سال‌ها پیش این موضوع را مطرح کردند و از آن با عنوان شبیخون فرهنگی نام بردند.

 

وی با بیان اینکه دشمن با سلاح و تجهیزات نظامی نتوانسته  بر ما غلبه کند، گفت: امروز دشمن با رسانه می‌خواهد با رسانه و جنگ رسانه‌ای فرهنگ ما را به یغما ببرد و جوانان و نوجوانان را از ما بگیرند‌.

 

زارعی با اشاره به سخن امام راحل که فرمودند مساجد سنگر است، افزود: مسجد از زمان پیامبر جایگاه مهمی در اجتماع داشته و در زمان ظهور حضرت مهدی ( عج) نیز جایگاه مهمی دارد اما امروز از جایگاه مساجد غافل شده است.

 

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری استان فارس بیان کرد: نتایج غفلت از مسجد، سبب دوری جوانان از این جایگاه مهم شده و مساجد از جوانان خالی و خانه پیران شده است. جوانان از زیر سقف امن الهی خارج شدند و دیگر جاها را ملجا خود قرار دادند.

 

وی با بیان اینکه مقصر این دوری جوانان از مساجد تمام مسئولان فرهنگی است، گفت: بسیاری از هنرمندان از مسجد برخاستند از جمله فرج‌الله سلحشور که با ساخت فیلم یوسف پیامبر سبب شد 5 میلیارد نفر در دنیا به تماشای این فیلم بنشینند و این نوع آثار هنری متعلق به تمام جهان اسلام است.

 

زارعی عنوان کرد: غفلت از مسجد سبب شده که عرصه به دست روشنفکرنماها بیفتد و اگر امروز دقت نکنیم باز هم خواهیم باخت.

 

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید با کار هنری جوانان را به مساجد بازگرداند، گفت: 3 سال است که دفتر بچه‌های مسجد راه‌اندازی شده و تاکنون 25 دفتر تئاتر بچه‌های مسجد در استان‌ها افتتاح شده و بالغ بر 100 گروه نمایشی بچه‌های مسجد در دفاتر کشور فعالیت می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه تاکید در کار دفاتر تئاتر بچه‌های مسجد هم‌افزایی با دیگر نهادها و ارگان‌ها است، عنوان کرد: یکی از معضلات امروز در عرصه کار فرهنگی مسابقه ارم‌هاست در حوزه هنری مسابقه آرم و نشان نداریم.

 

زارعی با بیان اینکه در هفته هنر انقلاب اسلامی جشنواره‌های استانی تئاتر مساجد برگزار می‌شود، تصریح کرد: در گام‌های بعدی قرار است که دفتر ادبیات، دفتر سرود و دفتر فیلم بچه‌های مسجد راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم هنرمندان بزرگ و با آتیه را برای انقلاب اسلامی تربیت کنیم.

 

وی با بیان اینکه هدف تربیت نسل جدید هنرمندانی است که متضمن چهل سال آینده انقلاب اسلامی باشند، بیان کرد: دوره‌های آموزشی منسجم با حضور اساتید و اهل فن به صورت مستمر برگزار می‌شود تا آن هنرمندی که انقلاب اسلامی می‌خواهد تربیت کنیم و در این جنگ رسانه‌ای سربلند بیرون آییم و کمک کنیم تا مساجد دوباره پر از نیروهای انقلابی باشد.


نمایش چمدان اثر علیرضا داننده فرد از شیراز، نمایش آممدلی اثر علیرضا اسدپور از کازرون و نمایش داعش اثر سعید نظری از شیراز به عنوان آثار برگزیده جشنواره بدون اولویت برای شرکت در سیزدهمین جشنواره سراسری بچه‌های مسجد انتخاب شدند‌.


در بخش نویسندگی، مهدی رعیت‌پیشه به خاطر نمایش مژده شایسته تقدیر شناخته شد و سید محسن حسینی برای نمایش من زنده نیستم، علیرضا اسدپور برای نمایش آممدلی و مرضیه شاهدی برای نمایش چمدان به ترتیب سوم تا اول شدند.


در بخش کارگردانی، مهدی نادری برای نمایش از حماسه تا اسطوره شایسته تقدیر شناخته شد و عبدالله پناهی برای نمایش فانوس، کامران آرایش برای نمایش عتیقه مشترکا به مقام سوم دست یافتند.


همچنین در همین بخش سعید نظری برای نمایش داعش و علیرضا داننده فرد برای نمایش چمدان به ترتیب به رتبه‌های دوم و اول دست یافتند.


در بخش بازیگری مرد، تقدیر ویژه پیشکسوتان به نصرالله شاکری برای نمایش از اسطوره تا حماسه تعلق گرفت و محمد مردانی برای نمایش فانوس و محمدعلی کاکه دودمان برای نمایش «روبه» مورد تقدیر قرار گرفتند.


لوح تقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره برای بازیگری اول مرد به علیرضا داننده‌فرد برای نمایش چمدان تعلق گرفت همچنین لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره برای بازیگری دوم مرد به طور مشترک به کامران آرایش کشکولی برای نمایش داعش و سعید نظری برای نمایش داعش تعلق گرفت.


همچنین در همین بخش، بازیگری سوم و لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره به سید محسن حسینی برای نمایش من زنده نیستم تعلق گرفت.


در بخش بازیگری زن، تقدیر ویژه پیشکسوتان به شمسی شفیعی برای بازی در نمایش عتیقه تعلق گرفت و از شبنم پرویزی برای نمایش این قصه برای نخوابیدن است و مریم السادات رحمانی برای نمایش غربت غریب تقدیر شد.


در این بخش جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای بازیگری اول زن به زهرا کارگر برای نمایش تمام سخنم درد می‌کند تعلق گرفت.


همچنین رتبه دوم بازیگری زن به همراه جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به لیلا ملایری برای نمایش آممدلی از شهرستان کازرون تعلق گرفت.


رتبه سوم بازیگری زن به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به طور مشترک به مریم یاقوتی برای نمایش گزارش یک تابوت و سما زارع برای نمایش عتیقه تعلق گرفت.


در بخش موسیقی این جشنواره نیز، جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به محمود رجایی برای نمایش از اسطوره تا حماسه تعلق گرفت.


در بخش طراحی گریم جشنواره مذكور، جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به حمزه کاظمی برای نمایش داعش از فیروزآباد اهدا شد. در بخش طراحی لباس، جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به زهرا رزبان برای نمایش آممدلی از شهرستان کازرون تعلق گرفت‌.


در بخش طراحی صحنه جشنواره هم جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به حامد چابک برای نمایش فانوس از شهرستان فیروزآباد اهدا شد.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد