کد مطلب: 9058

ماده 15 قانون شوراهای اسلامی جلسات شوراها علني و با حضور دو سوم اعضاء اصلي رسميت‌ مي‌يابد و تصميمات با اكثريت مطلق آراي حاضرين معتبر است و تشكيل جلسات‌ غيرعلني منوط به تصويب دو سوم اعضاء حاضر در جلسه مي‌باشد.

به گزارش فیروزنا: ‌ماده 15 قانون شوراهای اسلامی جلسات شوراها علني و با حضور دو سوم اعضاء اصلي رسميت‌ مي‌يابد و تصميمات با اكثريت مطلق آراي حاضرين معتبر است و تشكيل جلسات‌ غيرعلني منوط به تصويب دو سوم اعضاء حاضر در جلسه مي‌باشد.


با توجه به اینکه در ماده ۱۵ قانون شوراها تصریح شده که برگزاری جلسات شورا به صورت علنی است و برگزاری جلسات غیرعلنی نیاز به رای دو سوم اعضا است، از این رو جلسات  شورای شهر فیروزآباد در چه روزهای علنی برگزار می شود؟

 

با توجه به اینکه جلسات علنی، باز و قابل انتشار است چگونه میتوان در جلسات علنی شورای شهر فیروزآباد حضور پیدا کرد؟

در سال 96 چند جلسه علنی و غیر علنی برگزار گردیده است؟

 

 

 

شمشاد کاظمی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر فیروزآباد در گفتگو با خبرنگار فیروزنا حضور رسانه‌ها و فعالین اجتماعی در جلسات شورای شهر را یک ضرورت دانست و اظهار داشت: حق دسترسي آزاد به اطلاعات، از بندهای منشور حقوق شهروندی می باشد. در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نيز اين مهم نه تنها به عنوان یک حق برای شهروندان منظور گردیده بلكه بعنوان يك تكليف بر عهده نهادهاي عمومي مستقر است.

 

وی افزود: فساد در نهاد و سازماني رشد مي كند كه نظارت بر آن واقعي نباشد و به همين دليل شفاف سازي از مهمترين اركان سلامت يك جامعه و نهادها بشمار مي رود. از شاخصه های مورد تاكيد مردم سالاری اسلامی، امکان دسترسی شهروندان به اطلاعات مربوط به اعمال و فعالیت های دستگاه های خدمتگذار به آنها خواهد بود، در واقع هر چه امکان دسترسی شهروندان به اطلاعات بیشتر فراهم باشد حقوق شهروندی از وضعیت بهتر و شایسته تری برخوردار خواهد بود.


شمشاد کاظمی در ادامه گفت: شفاف سازي تاباندن نور بر پستو و تاريكخانه هاست و متضمن سلامت عملكرد سازماني می باشد. اطلاع شهروندان از عملکرد نهادها و دستگاهها، فراهم نمودن اسباب نظارت ایشان و در نتیجه نتیجه مطلوبتر در خدمت رسانی را فراهم خواهد ساخت.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر فیروزآباد با دعوت از اهالی رسانه در جلسات شورای شهر گفت: از این رو شوراهای شهر به عنوان یک نهاد که اتفاقا به طور ملموسی با حقوق شهروندان مرتبط می باشد، می بایست در این مهم پیش قدم و پیشرو باشند، لذا اینجانب به عنوان نماينده مردم شریف در شوراي شهر و عضوی از اعضای آن شورا،  قویا بر حضور اهالی رسانه، شهروندان و فعالین اجتماعی عزیز در جلسات شورا اصرار داشته و باور دارم جلسات شورا با حضور فعالين رسانه اي از وزانت و  ارزشمندي بالاتري برخوردار خواهد شد تا با نظارت و همراهي رسانه ها و همچنين پخش زنده جلسات شورا ، شفاف سازي  عملكرد شورا به عنوان مفهوم واقعي كلمه معنا و مصداق داشته باشد.

 

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد