یادداشت

پیشگیری بهتر از درمان است

۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱:۴۷
کد مطلب: 8976

دکتر حسن افراسیابی حقوقدان و مدرس دانشگاه در یادداشتی به قتل های اخیر که در شهرستان فیروزآباد به وقوع پیوست پرداخته است.

به گزارش فیروزنا: دکتر حسن افراسیابی حقوقدان و مدرس دانشگاه در یادداشتی به قتل های اخیر که در شهرستان فیروزآباد به وقوع پیوست پرداخته است.

متن یادداشت به شرح ذیل می باشد:

 

در چند روز گذشته متاسفانه چند فقره قتل و جرح در شهرستان فیروزاباد اتفاق افتاد که در هر دو مورد (بنقل ناقلان) چاقو و شراب حضور داشته اند.

 

هر دو فقره در قانون جرم محسوب میشود؛  یعنی حمل چاقو و مصرف مشروبات الکلی، هر دو جرم است.‌ نتیجه این دو جرم هم جرم سومی است که همان قتل و جرح است.

 

در شریعت حقه اسلام ، مصرف مسکرات (مشروبات الکلی) حرام است و در روایات آمده که  کسی که آن را بخورد، چهل روز نمازش قبول نخواهد شد. حتی در روایات آمده است که به خورنده این مسکرات دختر ندهید و از این قبیل روایات زیاد است، بطور خلاصه در روایات از شراب تعبیر به "ام الخبائث" شده است.

 

این حرمت بدین دلیل است که مصرف آن، عقل را زایل میکند و وقتی عقل زایل شد، انسان دیگر از انسانیت خارج شده و آمادگی هر گونه فعل ممنوع و جنایت آمیز را پیدا میکند. لذا هر چه عقل را زایل کند در شریعت مجاز نیست.

 

ادبیات ما هم مشحون از مذمت مصرف شراب است، بطور مثال سنایی غزنوی می گوید:

نکند دانا مستی نخورد عاقل می

ننهد مرد خردمند سوی مستی پی

چه خوری چیزی کز خوردن آن چیز ترا

نی چون سرو نماید به مثل سرو چو نی

گر کنی بخشش گویند که می، کرد نه او

ور کنی عربده گویند که او کرد نه می

 

از طرف دیگر متاسفانه افرادی در جامعه اقدام به حمل اسلحه سرد مانند چاقو می نمایند. اگر کسی عاقل باشد ، میداند که نباید  به دیگران چاقو بزند، حتی اگر با او دعوایش شده باشد.


 اما کسی که عقلش زایل شده چنین توانی ندارد و لذا هر آن ممکن است با کوچکترین دعوایی آن چاقو را به بدن کسی فرو کند و فاجعه ای بار بیاید.

 

در حوادث اخیر فیروزاباد هم همین اتفاق افتاده است. چنین حوادثی سابقا در شهر فیروزاباد بسیار کم بود و این اتفاق، زنگ خطری است برای مردم و  مسئولین.

 

خانواده ها نیز بایستی بیشتر مواظب فرزندان خود باشند و از ارتباط فرزندان خود با کسانی که اهل مصرف مسکرات هستند خودداری کنند .

 

مسئولین محترم انتظامی و قضایی بایستی در این خصوص تدابیر بیشتری بیاندیشند. بخصوص با تولید کنندگان و توزیع کنندگان مشروبات الکلی برخورد قاطعی نمایند و هیچگونه ترحمی در این خصوص ننمایند .

 

همچنین مطابق قانون،  بایستی با خرید و فروش و نگهداری چاقو های مناسب جرح و دعوا ، برخورد نموده و فضا را برای عرضه اینگونه وسایل محدود نمایند‌.

 

در این خصوص نقش آموزش و پرورش هم بسیار مهم است. بهتر است شورای تامین با هماهنگی آموزش و پرورش کاری کند تا در همه دبیرستانها  افراد با تجربه و با صلاحیت حضور پیدا کرده و با دانش آموزان راجع به خطرات و نتایج استفاده از مسکرات و چاقو، صحبت نمایند و راهنمایی کنند.

 

بخصوص در مورد "مدیریت اختلاف" یا "مدیریت دعوا" همه مردم نیازمند آموزش دیدن هستند تا در هر بحث و اختلاف و دعوایی متناسب با آن واقعه، بگونه ای مدیریت کنند که کار به ضرب و جرح نکشد.

 

این موضوع چنان مهم است که در قران کریم از علائم بندگی خدا شمرده شده است؛ آنجا که میفرماید:《 و عبادالرحمن الذین یمشون علی الارض هونا و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما》 یعنی بندگان خدا کسانی هستند که در روی زمین به آرامی راه میروند و هنگامی که فرد جاهلی به آنها خطابی کند، سلامی میگویند (و رد می شوند). در واقع بجای دعوا، با مسالمت، خود را از شر جاهلان دور نگاه میدارند. بنابراین در این مورد بشدت نیازمند آموزش هستیم. زیرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

حسن افراسیابی کشکولی  (قاضی سابق، وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه)

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد