به مناسبت سالروز تسخیر اولین ساواک توسط جوانان فیروزآبادی؛

انقلاب اسلامی در فیروزآباد چگونه شکل گرفت؟

۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲:۴۴
کد مطلب: 8892

در 14 بهمن 1357 جوانان انقلابی شهرستان فیروزآباد اولین ساواک جهنمی رژیم منحوس پهلوی را تسخیر و اولین رژه مسلحانه برعلیه رژیم شاه را انجام دادند.

به گزارش فیروزنا: در 14 بهمن 1357 جوانان انقلابی شهرستان فیروزآباد اولین ساواک جهنمی رژیم منحوس پهلوی را تسخیر و اولین رژه مسلحانه برعلیه رژیم شاه را انجام دادند و برگ زرینی دیگر در تاریخ فیروزآباد به ارمغان گذاشتند.

اما در اینجا به سراغ محقق و تاریخدان فیروزآبادی دکتر جعفر حقیقی که هم اکنون مدیر آموزش و پرورش شهرستان فیروزآباد است رفتیم دکتر حقیقی در خصوص وقایع انقلاب در شهرستان فیروزآباد اینگونه می گوید:

 

با شعله ور شدن آتش انقلاب در سراسر کشور شهرهای استان فارس هم به تبع آن روز های پرحرارت و داغی را تجربه کرد. شهرهای شیراز، جهرم، کازرون و فیروزآباد بیش از دیگران در این دریای متلاطم خوش درخشیدند.

 

وی درباره نقش روحانیون در شکل گیری انقلاب دراین شهرستان گفت: نقش روحانیونی چون آیت اله ربانی شیرازی، آیت اله دستغیب و آیت اله حائری در هدایت، روشنگری و شور انقلابی مردم استان فارس و به ویژه مرکز استان در آن روزگار غیر قابل انکار بود به گونه ای که همچون شمعی روشنی بخش راه و مسلک انقلابیون جوان و پرشور بودند.

 

 استان فارس که دیرزمانی از آن نمی گذشت که استان های بوشهر، هرمزگان، یاسوج و بخشی از کرمان و یزد را در گستره ی جغرافیایی خود داشت در آن ایام هم همچون مادر و مرجعی همه ی این استان ها را پوشش میداد و شور و پیام انقلاب را در آن استان ها هم مدیریت میکرد.

 

 در این میان فیروزآباد که جنوب غربی این استان و در مرز با استان بوشهر قرار داشت و به علت بافت جمعیتی آن که در ادامه توضیح داده خواهد شد نقشی بی بدیل در مبارزات انقلابی مردم آن سوی فارس داشت.

 

 گروه های مختلف مردم همچون گروه های مذهبی، گروه های چپ(فدائیان خلق)،عشایر، روشن فکران و روحانیون در کنار هم و با دیدگاه های متفاوت با رژیم پهلوی در مبارزه بودند.

 

حضور اقلیتی از کلیمیان و بهائیان در فیروزاباد و اسکان آنها در نقطه ای خاص از شهر در ادوار مختلف باعث عصبانیت و تحریک مردم مذهبی می شد به گونه ای که بارها درگیری های مختلفی بین آنها و مردم پیش آمد.

 

در این بین رژیم و به صورت خاص ساواک از این اقلیت به عنوان ضربه گیری برای خود استفاده می کرد تا مردم خشم انقلابی خود را بر سر آنان خالی کنند، آتش زدن خانه ی بهائیان ومغازه های مشروب فروشی آنها به دفعات در طول ماه های قبل از انقلاب در شهرستان فیروزآباد رخ داد که در حافظه ی شفاهی مردم ماندگار شده است.

 

اما آنچه را که می توان به عنوان ورود جدی فیروزآباد به جرگه ی شهرهای مبارز در مسیر انقلاب دانست ورود آیت اله ربانی شیرازی در فروردین ماه 1357 به شهرستان فیروزآباد بودکه به خاطر مبارزات انقلابی به نوعی توسط ساواک به فیروزآباد تبعید شده بود.

 

با ورود ایشان و سخنرانی های گرم و مهیج شان در مساجد و محافل فیروزآباد، روزبه روز شور و حرارت انقلابی و عشق به حرکت در مسیر انقلاب امام خمینی بیش از پیش در مردم فیروزآباد شعله ور تر می شد.

 

مساجد نبی، شهدا و حضرت ابوالفضل(ع) شاهد روزهای حضور این روحانی مبارز و انقلابی و سخنرانی های روشنگرانه اش در راستای مبارزات انقلاب است.

 

25 مرداد 1357 و بعد از سخنرانی ایشان در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) جمعیت حاضر بزرگترین  راهپیمایی عمومی و تظاهرات علیه رژیم پهلوی را برای اولین بار تجربه کرد که تعداد زیادی بازداشت و به زندان محکوم شدند.

 

دومین راهپیمایی مردم فیروزآباد در اعتراض به آتش زدن سینما رکس آبادان اتفاق افتاد که جمع دیگری از جوانان و انقلابیون فیروزآباد در آن روز بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند.

 

دیگر آتش انقلاب در فیروزآباد همراه با دیگر شهرهای کشور چنان برافروخته شده بود که دیگر قابل کنترل و خاموش شدن نبود. بازگشت ناصر خان قشقایی از آمریکا و خسرو خان قشقایی از آلمان که دوران تبعید آنجا می گذراندند (که در روزه های بعد از پیروزی انقلاب تیغ به روی نظام اسلامی کشیدند) و همچنین بازگشت روحانی مبارز علی اکبر رضوانی که دوران تبعید خود را در لبنان گذرانده بود (که او هم بعد از انقلاب مسیرش را از جریان انقلاب جدا کرد) و استقبال باشکوه مردم از این افراد در مهرماه سال 57 به فیروزآباد تنور مبارزات انقلابی مردم را گرم تر و گرم تر کرد.

 

اکنون در آبان ماه و آذرماه 1357 روزی نبود که فیروزآباد آبستن مبارزه و اتفاقی جدید نباشد. اما آنچه که بیش از همه در این مقطع مهم و تاریخی انقلاب در تارک پیشانی تاریخی این شهر میدرخشد تسخیر اولین ساواک در سراسر کشور در شهرستان فیروزآباد و در ادامه اولین راهپیمایی مسلحانه مردم بر علیه رژیم پهلوی بود

 

اتحاد و هم پیمانی مردم در قالب گروه های مختلف از طرفداران خوانین تا طرفداران رضوانی تا نیروهای متعهد در کنار اندیشمندانی که آن مروج افکار و عقاید دکتر علی شریعتی در شهر بودند دست به دست هم داد تا در حرکتی هماهنگ و با مدیریت عمومی ابتدا ساختمان جدید التاسیس ساواک که ساختمانی بزرگ و مجلل در آن زمان بود در 17 دیماه سال 1357 به تسخیر نیروهای انقلابی درآید.

 

در ادامه چند روز بعد و در حمایت از آنانی که شجاعانه و جسورانه از دیوار و ساختمان ساواک بالا رفته و آنچه را تصرف کرده بودند و جهت زهر چشم نشان دادن به رژیم و جلوگیری از هرگونه اقدام تلافی جویانه توسط رژیم راهپیمایی مسلحانه با همت همه اقشار در خیابان مرکزی شهر انجام شد که همچون بمبی در آن زمان در رسانه ها و مطبوعات صدا کرد.

 

فیروزآباد عملا از آن تاریخ به بعد در کنترل نیروهای انقلاب قرار گرفت به گونه ای که علیرغم آنکه انقلاب دو ماه بعد به پیروزی نهایی رسید اما فیروزآباد طی آن مدت  پیشتاز در پیروزی انقلاب بود.

 

از چهار سال پیش تاکنون در گرامیداشت آن دو واقعه مهم و تاریخ ساز و شجاعانه هر سال در ایام دهه فجر روز 14 بهمن را به نام روز شهرستان و تجلیل از آن دوواقعه مهم نامگذاری شده است .

 

جوانان انقلابی پرشور و شعور فیروزآباد در راه پیروزی انقلاب از هیچ گونه تلاشی فروگذار نبودند و در مسیر پیروزی انقلاب و همراهی امام خمینی(ره) هرگونه سختی و مشقتی را به جان می خریدند چه آنانکه متحمل سختی های زندان و شکنجه های وحشیانه ساواک می شدند چه آنانی که با پوشیدن چادر زنان شب ها اقدام به پخش اطلاعیه امام خمینی(ره) می کردند.

 

جوانانی که سال های بعد از پیروزی انقلاب در عرصه دفاع مقدس خوش درخشیدند و جمع زیادی از آنان ردای شهادت به تن کردند.از آن جمله شهیدان صادق کتیرایی، محسن عزیزان و سید محمدصادق دشتی بودند که در اقدامی انقلابی سینمای خالی از حضور مردم را در شبی از روز های مبارزات انقلاب آتش زدند که در این میان چند تن از آنان دچار سوختگی شدید گردیدند.

 

از دیگر جوانان انقلابی آن زمان شهر شهید جانعلی پور علی بود که در درگیری با منافقین از خدا بی خبر از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد.

 

شهید نادر کرمپور و برادرش کورش(ابوذر کرمپور که اکنون نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی می باشد) از جوانان ترک زبان قشقایی بودند که بارها در درگیری با مامورین سفاک شاهنشاهی و منافقین کوردل مورد ضرب و شتم و اذیت و آزار قرارگرفتند و بارها مجروح شدند.

 

جوانان آن زمان چون ابراهیم غفاری، اصغر سلطانی، نورالدین مقدسی، صدرالدین مقدسی، بهاءالدین مقدسی، سیدمحمد موسوی، ایرج روستا و برادران قاسم زاده و خلیل عظیمی از جوانان مومن و انقلابی دیگر همراه و همگام با امام در پیشبرد اهداف انقلاب در شهرستان تلاش موثر نمودند.

 

تعدادی از جوانان و انقلابیون هم بودند که در تمامی تظاهرات ها حضور فعال داشتند اما متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب از کشتی انقلاب پیاده شدند و خود را به دست امواج سپردند.

 

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد