کد مطلب: 8809

برخی افراد سطحی نگر که محروم از حساب و تحقیق و اجتهاد بر روی این روشها و راهبردهای متفاوت و اختلافات ظاهری اند گمان میبرند که تعارض و تناقض جدی بین سیره ائمه ع وجود دارد و درنتیجه در اندیشه خود ممکن است دچار نوعی حیرت زدگی و جهل شوند

ائمه اطهار علیهم السلام، معصوم اند لذا فعلشان همچون قولشان حجت است. از طرفی شیعیان، چهارده پیشوای معصوم دارند که از هرکدام شان باتوجه به مقتضیات زمان و شرایط خاص حوادث پیرامونشان، راه و رسمها و راهبردهای مختلفی به جا مانده است که از طرفی میتواند فرصت باشد و از طرفی هم تهدید.

 

 برخی افراد سطحی نگر که محروم از حساب و تحقیق و اجتهاد بر روی این روشها و راهبردهای متفاوت و اختلافات ظاهری اند گمان میبرند که تعارض و تناقض جدی بین سیره ائمه ع وجود دارد و درنتیجه در اندیشه خود ممکن است دچار نوعی حیرت زدگی و جهل شوند.

 

 برخی افراد به ظاهر متدین و در حقیقت خائن نیز که تنها دین را وسیلهٔ مقاصد خود قرار می دهند از این تعدد روشها و راهبردهای ائمه ع که در شرایط زمانی و مکانی و پیرامونى متفاوت اتخاذ شده اند در راستای توجیه اعمال و افعال ناصواب خود سوءاستفاده میکنند و مثلا جهت اثبات کارهای خود منتقدان را به یک حدیث یا عمل یکی از معصومین ع در یک مورد و شرایط بخصوص، ارجاع میدهند.

 

 با وجود تهدیدات ذکرشده، باید اذعان کرد که اتفاقا نقطه قوت شیعیان در همین است که پيشوايشان تنها حدود 23 سال درمیان آنها نبوده است که اگر اینگونه بود تحولات و موقعیتهای مختلف برایش پیش نمی آمد لذا نسل های آتی نمیتوانست او را در همه حالات الگوی خود قرار دهد، درحالی که پیشوای معصوم شیعیان به سان انسانی حدود273 ساله در میان شان حضور مستقیم داشته و با انواع قضایا و موقعیت ها روبه رو شده و طریقه صحیح مواجهه و چاره آنها را به آنها نشان داده است که حتما از این حیث شیعیان روح تعالیم اسلام و راه نجات خود را شناخته اند.

 

در اینجا نکته ای ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد و آن اینکه مبنای برخی از اعمال و اقوال ائمه اطهار علیهم السلام جزء روح تعالیم دینی و دستورات کلی الهی قرار میگیرند و برخی دیگر به حکم مقتضیات زمان و شرایط پیرامونى بخصوص صورت گرفته اند.

 

برای مثال پیامبر اکرم ص زندگی فقیرانه داشت اما امام صادق ع اینگونه نبود و هر دو عمل آنها مقتضی زمانه هرکدام از آنها بوده است. آنچه دستور اسلام بوده همدردی و مساوات است و اگر در زمان پیامبر ص وسعت عیش همانند زمان امام صادق ع بود، پیامبر ص آن طور رفتار نميکرد.

 

حال اگر فردی نتواند علت اين اختلاف در نحوه زندگی دو معصوم را دریابد احتمالا دچار حیرت زدگی شده و ممکن است عمل پیامبر ص را که مربوط به مقتضیات آن عصر بوده است جزء دستورات کلی اسلام فرض کند و تا قیامت مردم را به کهنه پوشی و زندگی فقیرانه توصیه نماید!

 

لذا با عنایت به این مسئله کلی که دین، مردم را نسبت به مقتضیات زمان آزاد گذاشته است، راه حل تعارضها و تناقض های ظاهری در سیره و حتی اقوال ائمه اطهار علیهم السلام از راه آگاهی و تحقیق درخصوص مقتضیات زمان و شرایط بخصوص عصر مربوطه میباشد و از این حیث بر علما و مجتهدین و دلسوزان انقلاب اسلامی است تا حضوری عمارگونه در این عرصه داشته باشند ان شاءالله...

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد