کد مطلب: 8656

این‌که بیمار بخواهد فقط رنج و بیماری‌اش را با پزشک در میان بگذارد و اسرار پزشکی‌اش محفوظ بماند، از جمله بدیهی‌ترین حقوق بیماران است که از سوی برخی پزشکان، زیر پا گذاشته می‌شود.

به گزارش فیروزنا: سوگند پزشکی مشروط بر یک سری ضوابط اخلاقی برای پزشکان و یک اعلامیه حقوقی برای بیماران بوده است که به محض فارق التحصیل شدن از دانشکده پزشکی، پزشکان جدید، بر پایداری به این عهدنامه دیرینه و تاریخی، قسم یاد می کنند، اما ویزیت همزمان چند بیمار و حضور دیگر بیماران در اتاق ویزیت که با اصطلاح ویزیت گروهی یا ویزیت فله ای شناخته می شود و به صراحت نقض اخلاق پزشکی و منشور حقوق بیمار است.

 

ویزیت گروهی در واقع منجر به نقض حریم خصوصی، بی توجهی به اصل رازداری و هتک حرمت بیمار در جریان ویزیت می شود،این موضوع باعث می شود که بیمار بسیاری از سوالات مهم خود را از پزشک نپرسد و از بسیاری از حرف های خود صرف نظر کند این اجتناب از پرسیدن سوالات مهم و بیان نکردن توضیحات کافی در رابطه با بیماری منجر به رفتار اجتنابی بیمار می شود که نتیجه ی آن عدم تلاش برای ایجاد رابطه ای مشارکتی و مراقبت محور با پزشک است.

 

بسیاری از بیماران اظهار می کنند که این شرایط و حضور دیگر بیماران در هنگام ویزیت آنها در اتاق پزشک باعث می شود که آنها از روی شرم و خجالت برخی مسائل مهم مربوط به مشکل خود را مطرح نکنند و احساس ناراحتی و استرس می کنند، وقتی بیمار وارد اتاق پزشک می شود و با شلوغی و حضور دیگر بیماران مواجه می شود بر استرس و بار روانی ای که به دلیل بیماری با خود به مطب آورده افزوده می شود و این در حالی است که بیماران انتظار دارند وقتی وارد اتاق پزشک می شوند با همدلی و توجه پزشک مواجه شوند و از استرس و فشار روانی ناشی از بیماریشان کاسته شود.

 

در موارد ویزیت گروهی، درست است که بیمار به طور انفرادی عمل می کند، اما در عین حال، متوجه است که دیگران در حال تماشای او هستند، در واقع، وقتی بیمار وارد اتاق پزشک می شود و می بیند که در آن تعدادی افراد غریبه نیز حضور دارند، با ناراحتی احساس می کند که چشم های زیادی روی او متمرکز شده اند، به ویژه زمانی که نوبت ویزیت وی می رسد، بیمار مجبور است با در نظر گرفتن حضور دیگر بیماران و تحمل بار نگاه آنان، با پزشک وارد تعامل و گفتگو شود.

 

در چنین شرایطی رابطه ای میان دو طرف شکل می گیرد که نه تنها با شیوه ی ارتباطی ایده آل فاصله ی بسیاری دارد بلکه حتی در سطحی پایین تر از الگوی ارتباطی پدرمآبانه که بین متخصصان دیگر و بیمارانشان بسیار معمول است، قرار دارد.

 

یکی از مواردی که خبرنگار پایگاه خبری فیروزنا به ضرورت به آن پرداخته است اقدام به ویزیت همزمان چند نفر توسط برخی از پزشکان شهرستان فیروزآباد است که این عمل با قوانین مربوط به حقوق بیماران در تناقض است.

 

یکی از شهروندان فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: برخی از پزشکان بصورت گروهی بیماران را ویزیت میکنند و این کار باعث می شود که بیمار نتواند  اطلاعات دقیقی را به پزشک انتقال دهد چرا که نگاه دیگران و توجه دیگران به صحبتهای بیمار باعث می شود تا بیمار نتواند مشکلات خود را به پزشک بگوید.

 

ویزیت گروهی تخلف است

 

حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ماجرای ویزیت‌های گروهی بیماران را تخلف اعلام کرده و گفته است: متأسفانه این موضوع اتفاق جدیدی نیست و از نظر ما تخلف محسوب می‌شود و ما از پزشکان درخواست داریم که چند نفر را هم زمان ویزیت نکنند.

 

حریرچی درباره زمانی که طبق قانون یک پزشک باید برای ویزیت بیمار در نظر بگیرد، هم اینگونه توضیح می‌دهد: طبق مصوبه دولت متوسط زمان ویزیت برای پزشک عمومی حداقل 15 دقیقه، برای پزشک متخصص حداقل 20 دقیقه، برای پزشک فوق‌تخصص حداقل 25 دقیقه و برای روانپزشک حداقل 30 دقیقه زمان ویزیت مشخص شده است./باشگاه خبرنگاران

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد