کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت فیروزآباد،

آگاهی در زمینه کنترل و پیشگیری از ایدز، جزء ضروریات آموزشی تمام کشورها است

۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹:۵۸
کد مطلب: 8644

به مناسبت هفته ایدز، کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت فیروزآباد در جمع نمازگزاران جمعه بر کسب آگاهی در زمینه کنترل و پیشگیری از ایدز تاکید کرد.

به گزارش فیروزنا به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فیروزآباد، رضا دهرمی نیا در این سخنرانی ضمن بیان شعار جهانی هفته اطلاع رساني ايدز ( 8-14 آذر ماه ) و شعار روز جهاني ايدز 96 (سلامتي حقي براي همه، با اطلاع رساني، پيشگيري، تشخيص زود هنگام، درمان و حمايت از مبتلايان به اج اي وي) گفت: ایدز نام بیماری است که توسط ویروس اچ آی وی ( ویروس نقص ایمنی انسان) ایجاد می شود و سیستم دفاعی بدن را مختل می کند و بیمار را در مقابل عفونت و سرطان ها بی دفاع می نماید و از زمان ورود ویروس اچ آی وی به بدن تا بروز ایدز ممکن است بین 6 ماه تا ده سال و یا بیشتر به درازا بکشد که در این مدت گرچه فرد به ظاهر تندرست به نظر میرسد، ولی ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.

 

وی افزود: برخی افراد به اشتباه فکرمی کنند چون بیماری ایدز درمان قطعی ندارد، اگرمتوجه بیماری نباشند راحت تر زندگی می کنند، در صورتی که درمان کنترلی ویروس اچ آی وی موجب ارتقای کیفیت زندگی فرد مبتلا می شود به گونه ای که افراد پایبند به درمان، همانند سایر افراد جامعه زندگی و کارمی کنند، خانواده تشکیل می دهند و حتی می توانند صاحب فرزند سالم شوند.

 

دهرمی نیا با اشاره به علائم عفونت اچ آی وی ادامه داد: اغلب افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند تا مدت های طولانی نشانه ای نداشته و کاملا سالم به نظرمی آیند اما با گذشت زمان و تکثیر بیشتر ویروس و تضعیف سیستم ایمنی به تدریج فرد مبتلا در معرض بعضی عفونت ها، معروف به عفونت های فرصت طلب، (عفونت هایی که به ندرت در افراد دارای سیسیتم ایمنی سالم بروز می کند) و حتی بعضی از سرطان ها،  قرار می گیرد.

 

وی تصریح کرد: اچ آی وی  از طریق زندگی کردن یا خوابیدن در اتاق شخص مبتلا، مراقبت از کودکان توسط بزرگسالان اچ آی وی مثبت، مراقبت از شخص مبتلا به اچ آی وی با رعایت اصول صحیح بهداشتی، استفاده از ظروف غذا خوری، استفاده از حمام و توالت مشترک، نیش حشرات، عطسه وسرفه، در آغوش گرفتن، روبوسی کردن و دست دادن منتقل نمی شود، چرا که تنها میزبان این ویروس، خون انسان می باشد.

 

این کارشناس بهداشت محیط در خصوص شرح دوره پنجره اضافه نمود: فاصله زمانی بین آلوده شدن به ویروس اچ آی وی تا ساخت آنتی بادی دوره ای است بنام دوره پنجره که دراین دوره، افراد آلوده به اچ آی وی در خونشان آنتی بادی ندارند و هرچند ممکن است سطح بالای از این ویروس در خون، ترشحات جنسی یا شیر مادر وجود داشته باشد، آزمایش اچ آی وی  آنرا تشخیص نمی دهد. همچنین در دوره پنجره که از2 هفته تا 3 ماه و در بعضی موارد به 6 ماه هم می رسد، ویروس اچ آی وی می تواند از فرد آلوده به فرد دیگری منتقل شود هر چند که آزمایش اچ آی وی آلوده بودن او منفی می باشد.

 

دهرمی نیا خاطرنشان کرد: آخرین آمارمبتلایان به اچ آی وی در کشور تا پایان خرداد 1396 در مجموع 36039 نفر می باشد، که 84درصد آنان مردان و16 درصد را زنان تشکیل می دهند و 52 درصد موارد شناسایی شده بین 21 تا 35 سال هستند .

 

وی گفت: در میان آزمایشهای اچ آی وی روشهای ساده تر و سریعتری برای تشخیص آنتی بادی اچ آی وی و وضعیت ابتلای افراد وجود دارد یکی از آنها استفاده از کیت های تشخیص سریع یا (Rapid test) است که در عرض 10تا 20 دقیقه به جواب میرسد.

 

خاطرنشان می گردد: مشاوره و آزمایش اچ آی وی داوطلبانه، محرمانه و رایگان در واحد مبارزه با بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد انجام می گیرد و تلفن تماس با کارشناسان این واحد 07138734819  می باشد و مراقبت های درمانی و دارویی مبتلایان به اچ آی وی نیز به طور رایگان در دسترس آنان قرار می گیرد.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد