کد مطلب: 8203

سرپرست اداره هواشناسی کشاورزی آخرین تاریخ کشت کلزا را در شهرستان های مختلف برای سال زراعی جدید اعلام کرد.

به گزارش فیروزنا: کاشت کلزا به لحاظ تامین و تولید روغن و همچنین به خاطر نیاز کم به آبیاری با توجه به خشکسالی های اخیر و به لحاظ پایداری بسیار بالا این گیاه در مقابله با کم آبی دارای اهمیت بسیاری است.

 

کلزا یک محصول کاملاً اقتصادی است که در صورت معرفی صحیح می‌تواند جایگاه خوبی در میان کشاورزان فیروزآبادی به دست آورد.

 

کلزا بالای 40 درصد روغن دارد و روغن آن از تمامی روغن ها به استثنای کنجد و کتان بهتر است همچنین حاصلخیز کننده و پایدارکننده خاک است و هر محصولی که پس از آن کشت شود تا 22 درصد افزایش تولید خواهد داشت.

 

تاريخ کاشت کلزا از اهميت ويژه‌اى برخوردار است که اين عمل با وضعيت جغرافيائى منطقه ارتباط مستقيم دارد. در کاشت کلزاى پائيزه زمان کاشت بايد طورى انتخاب شود که قبل از فرا رسيدن اولين يخبندان زمستانه به ‌مرحله ۸ برگى يا روزت رسيده باشد تا گياه با خطر سرما و حمله آفات درزمستان مواجه نشود. از سوى ديگر تاريخ کاشت نبايد آن قدر زود باشد که نقطه رويش در معرض خطر سرمازدگى قرار گيرد.

 

کلزا در مرحله ۸-۶ برگي، حداکثر مقاومت به سرما را دارد و بدون پوشش برف، سرماى ناگهانى ۱۵درجه سانتى‌گراد زيرصفر را تحمل مى‌کند.

 

مسعود حقیقت در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام آخرین تاریخ کشت کلزا در شهرستان های مختلف کشور، اظهارداشت: اگر کشاورزان بعد از تاریخ های عنوان شده اقدام به کشت کلزا نمایند احتمال اینکه محصول آنان خسارت ببیند ۸۰ درصد است.

 

وی افزود: بر این اساس کشاورزان در استان فارس در شهرستان های  فیروزآباد و نور آباد (ممسنی) حداکثر تا تاریخ  ۱۰ آبان، ارسنجان ۱۹ مهر، صفا شهر ۲۱ شهریور، کازرون ۱۰ آبان، سپیدان ۳۰ شهریور، جهرم ۱۰ آبان، استهبان ۱۵ مهر، بوانات ۳۰ شهریور، نیریز ۳۰ مهر، حسن آباد (داراب) و لامرد ۱۰ آبان، اقلید ۲۰ شهریور، زرقان ۱۷ مهر، درود زن ۲۲ مهر، لار ۱۰ آبان، آباده ۳۰ شهریور، فسا ۱۳ مهر و  شیراز ۱۸ مهر  می توانند اقدام به کشت محصول کلزا نمایند.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد