غاربادی فیروزآباد

غار بادی در حاشیه سد تنگاب فیروزآباد

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰:۰۵:۵۴
کد مطلب: 817

جهت دست یابی به جایگاه غار احتیاج به راهپیمایی چندانی نیست زیرا باحدود ۴۵متر پیاده روی از سمت راست جاده ای آسفالته و تحمل شیبی بین ۳۵تا۴۰درجه می توان به آنجا رسید.أرتفاع مکان غار از جاده ی آسفالته کنار آن نیز ۸متر می باشد.


به گزارش فیروزنا ضرغام دهقان مسئول انجمن دوست داران میراث فرهنگی و گردشگری فیروزآباد در خصوص مشخصات این غارمی گوید: غار مزبورگودالی است خمره ای به عمق حدود۵/۳تا۴متروفضایی به مساحت تقریبی ۹مترمربع وبادهانه ای حدود۱/۱متر که به تدریج بر اثر خروج مداوم نسیم نمناک در طول هزاران سال درکف سنگهای سینه کش کوه پدید آمده است به گونه ای که به چاه می ماند.
موقعیت غاردر ۲۸درجه و۵۶دقیقه ای عرض شمالی و۵۲درجه و۳۳دقیقه ای طول شرقی و در ارتفاع ۱۴۵۸متر از سطح دریای آزاد ونیز در فاصله ای ۸/۸کیلومتری از مبدِأپلیس راه فیروزآباد به سمت شیراز قرار داردکه مشرف به دریاچه ای سد تنگاب می افتد.DSC07018
جهت دست یابی  به جایگاه غار احتیاج به راهپیمایی چندانی نیست زیرا باحدود ۴۵متر پیاده روی از سمت راست جاده ای آسفالته و تحمل شیبی بین ۳۵تا۴۰درجه می توان به آنجا رسید.أرتفاع مکان غار از جاده ی آسفالته کنار آن نیز ۸متر می باشد.
خروج نسیم از غاروچرخش مداوم هوای خنک در فضای کندویی آن وضعیت دلپذیری رادر تابستانها پدید می آورد.
به گفته ی دهقان مردم بومی از جمله چوپانان براسا س افسانه ای بسیار قدیمی معتقدند اژدهای بسیاربسیار بزرگی طی هزاران سال است که در زیر کوههای محل خفته وباد مزبور از تنفس  آن  حاصل می شود ایشان افزود ابوریحان بیرونی می گوید پدیدار شدن باد وخروج آن از غارهای بادی به علت ترکیب مواد ملیحه با آب صورت می گیرد اما مطابق علم نوین زمین شناسی درغارهای بادی به دلیل اختلاف فشاری که بر اثراختلاف ارتفاع بین دهانه ای غار ونقاط مرتفع یا پست که شاخه های غار به آن راه دارد پدید می آید همواره جریان هوایی ممتدی به راه می افتد.
در این پدیده برطبق قوانین فیزیکی هوای گرم به دلیل سبکی همواره رو به بالا صعود می کند ودر نتیجه مکشی ایجاد می شود که به دنبال آن هوای سرد وسنگین جای آن را پرمی کند.به این ترتیب در فصول گرم   که هوای دره گرم تراز هوای قله می باشدبا صعود هوای گرم ،مکشی طبیعی ایجاد می گرددکه نتیجه ای آن نفوذ هوای سرد به دالانهای غار و خروج آن از دهانه ای غار وجایگزینی آن در دره می گردد.
درضمن، جریان هوا با عبور خوداز کانالهاوشاخه های غار رطوبت مسیر را جذب و با خود به دهانه ای غار می آورد و اصطلاحا پدیده ای شبیه به آنچه در کولرهای آبی رخ میدهد را رقم می زنددرنتیجه هوای سردتری جهت خروج از دهانه غار فراهم می گردد. البته در بعضی نواحی که در غارها مواد شیمایی واکنش دهنده مثل سولفاتها وجود داردممکن است این مواد در مجاورت جریان هوا واکنش داده وبه سولفورتبدیل گردند در نتیجه به دلیل گرماگیر بودن چنین واکنشی باز هم هوای خنک تری به دهانه ای غار می رسد.

DSC07022
در صورتی که تمام معادلات فیزیکی برقرار باشد جریان هوا در فصل زمستان در چنین غارهایی برعکس می شود و ما شاهد خروج بخار آب از دهانه ای شاخه های غار در قله و ارتفاع بالا دست خواهیم بود. ایشان همچنین خاطر نشان شد با توجه به پیوند غار مذکور با سیمای بی نظیرطبیعت اطراف  و همچنین دریاچه سد تازه تاسیس تنگاب که با تکمیل آبگیری  ان جذابیت محیط دو چندان خواهد شد و مجاورت آن با آثار سرزنده ای ساسانی چون  اثر نظامی قلعه دختر ،تابلوی قدرت ستانی اردشیر و تابلوی نبرد اردشیر با اردوان پنجم ،آثار پل مهرنرسه و… می طلبد تا گردشگران دیدن از محل یاد شده را در برنامه های بازدید خود قرار بدهند.

5

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد