کد مطلب: 8020

کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد از تعطيلي دو قهوه خانه در دومین مرحله طرح ضربت جمع آوری عرضه کنندگان قليان در فیروزآباد خبر داد.

به گزارش فیروزنا: سلطانعلی هوشیار با اعلام اين خبر گفت: در دومین مرحله طرح ضربت جمع آوری قليان در فیروزآباد دو قهوه خانه که اقدام به عرضه قليان مي کردند، با دستور مقام قضايي تعطیل و پرونده متخلفان به مراجع قضايي ارسال شد.

 

 هوشیار با اشاره به مضرات قلیان ادامه داد: با وجود اینکه بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور از آب جدا می شود، میزان نیکوتین دریافتی در افراد مصرف کننده قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماریهای قلبی و عروقی، تنفسی شده و اثرات سوء آنها بر شخص مصرف کننده خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: برخلاف بسیاری عقاید و باورهای سنتی دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی می باشد که این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی و سایر بیماریها شناخته شده اند و نیکوتین حاصل از دود قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیاد آور است، بنابراین مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادی را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می کنند.

 

این کارشناس افزود: با توجه به شيوع مصرف قليان در سال هاي اخير كه نشان از بي اهميت دانستن قليان که به عنوان يك ماده دخاني اعتياد آور در بين افكار عمومي است، باعث شده تا مصرف آن در خانواده ها به صورت دسته جمعي، در محافل خصوصي و يا در اماكن عمومي افزايش يابد.

 

کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد این موضوع را موجب گرايش مصرف در نوجوانان و جوانان عنوان کرد و گفت: ممنوعيت مصرف دخانيات در اماكن عمومي و واحدهاي صنفي برای در دسترس قرار نگرفتن قليان و همچنين فرهنگسازي و آموزش در خانواده ها، به عنوان اصلي ترين ركن اجتماع مي تواند موجب كاهش مصرف آن شود.

 

هوشیار با بيان اينكه دود قليان حاوي مجموعه اي از مواد سرطان زا و همچنين عامل اصلي بروز بيماري هاي قلبي و عروقي مانند سكته قلبي و مغزي و پیامدهای بدخيم گوارشي است، از خانواده ها به عنوان هسته اوليه تشكيل جوامع انساني خواست براي پيشگيري از مصرف دخانيات و قليان، بيشتر احساس مسئوليت كنند و فرزندان خود را با مضرات مصرف دخانيات آشنا سازند، زيرا كه خانواده سالم بنيان گذار يك جامعه سالم است.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد