کد مطلب: 7932

آیین بهره برداری از طرح آبرسانی به 118 روستا در استان فارس با 63 هزار نفر جمعیت به صورت ویدیو کنفرانس مشترک با حضور استاندار فارس و دستور معاون اول ریاست جمهوری در روستای لهراسب فیروزآباد افتتاح شد.

به گزارش فیروزنا: آیین بهره برداری از این طرح ها که در قالب 26 مجتمع آبرسانی روستایی استان فارس است سه شنبه صبح در روستای لهراسب شهرستان فیروزآباد به صورت ویدئو کنفرانس مشترک و با حضور استاندار فارس و دستور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری آغاز شد.


این طرح ها با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به بهره برداری رسیده است.

سید محمد علی افشانی استاندار فارس گفت: در دهه فجر سال 94 به صورت ویدیو کنفرانس با حضور دکتر جهانگیری عملیات آبرسانی به یک هزار روستای کشور آغاز شد که تا کنون 122 روستادر سال گذشته و در سال جاری 118 روستا به بهره برداری رسید که با توجه به اعتباری که از محل صندوق توسعه ملی برای روستاها تخصیص داده شد اعتبار قابل ملاحظه ای در سال جاری و سال آینده به فارس اختصاص داده شود که تامابقی پروژه ها هم در سال جاری و آینده به بهره برداری برسد.

 

وی ادامه داد: از مهندس چیت چیان وزیر نیرو تقاضا می کنم که به لیست سدهای قابل افتتاح امسال نام سد هایقر فارس را هم حتما اضافه کنند چرا که الان کاملا آماده است و فقط مقداری اعتبار برای تملک زمین های دریاچه سد لازم است که رقمی حدود 20 میلیارد تومان است.

 

ابراهیم استوار میمندی فرماندار فیروزآباد گفت: در دولت تدبیر و امید 36 روستا در شهرستان فیروزآباد آبرسانی شده است که این آبرسانی شامل مجموعه هایی بوده روستایی همچون مجموعه پرزیتون با 7 روستا، مجموعه بنه خفرک با 12 روستا مجموعه لهراسب 8 روستا در طول 15 سال گذشته همواره مشکل آب داشته اند اما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی هم اکنون آبرسانی شده است.

وی تشرح کرد: به دلیل نبود امکاناتی همچون گازو آب مهاجرت در این روستاها سرسام آورشده بود به صورتی در روستایی در این مجموعه داشته ایم که جمعیت دانش آموزی آن به 130 نفر می رسد که به واسطه نبود آب و خشکسالی جمعیت دانش آموزی آن به زیر 15 نفر رسیده است که هم اکنون به آبرسانی به این روستا ها مهاجرت ها نتیجه عکس داشته است.

 

فرماندار فیروزآباد گفت: با توجه به اینکه فیروزآباد یکی از شهرستانهای نیمه خشک استان فارس است و ظرفیت مناسب این شهرستان در ذخیره سازی400 میلیون متر مکعبی آب در سد های تنگاب و هایقر و وضعیت نامناسب کشاورزی درسطح شهرستان در صورت تسرع در عملیات آب گیری سد هایقرمی توان در توسعه کشاورزی و هم صنعتی شدن شهرستان حائض اهمییت باشد.

 

وی در بحث شبکه آبیاری سد تنگاب و ذخیره سازی 60 میلیون متر مکعب آب در این سد اظهار داشت: بخشی از شبکه آبیاری سد تنگاب انجام شده و قسمتی از این شبکه که تا دهستان جایدشت که با جمعیت بالغ بر 8000 نفر بزرگترین روستای استان فارس محسوب می شود آماده شده و مقداری به صورت سنتی می باشد که با رهاسازی آب میتوان 5 هزار هتکار از اراضی این دهستان را زیر کشت برد.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد