نصیحت مسئولان حق مردم است

۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶:۵۷
کد مطلب: 7702

نصیحت دو سویه مردم و مسئولان از مسائلی است که اهل‌بیت(ع) سفارشات متعددی نسبت به آن کرده‌اند تا جایی که امیرالمؤمنین(ع) فرمود در نهان و آشکار مرا نصیحت کنید، اما متاسفانه گاهی این امر مهم مورد تخطئه ناآگاهان قرار میگیرد.

به گزارش فیروزنا: نصیحت حاکمان و مسئولان جامعه بر مردم و نیز نصیحت مردم نسبت به مسئولان جامعه از مسائلی است که اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) نسبت به آن سفارشات متعددی کردند، اما متأسفانه گاهی شاهدیم به نصیحت و انتقاد مردم بها داده نمی‌شود بلکه مورد تخطئه و واکنش منفی از سوی برخی ناآگاهان قرا می‌گیرد.

 

امیرالمؤمنین(ع) در روایتی فرمود: شما بر من حقوقی دارید و من هم بر شما حقوقی دارم، اما حقوقی که شما بر من دارید  ـ یعنی مردم نسبت به حاکم دارند ـ یکی این است که ناصح شما باشم؛ دوم این که سرمایه‌های شما را در مسیر مصلحت شما هزینه کنم و شما را به علم و آگاهی نزدیک کنم تا در جهالت باقی نمانید.

 

و اما حق من بر شما این است که اولاً به بیعتی که - نسبت به فرمانروا و حاکم - کرده‌اید وفادار باشید. دوم این که در حضور و غیاب ناصح من باشید، ثناگویی نکنید و زیبایی‌ها را به رخ من نکشید که این موجب می‌شود فرمانروا از حالت خوف از خدا و رعایت حال مردم خارج شود و حقوق واجبی را که بر ذمه اوست، انجام ندهد. (خطبه34 نهج‌البلاغه)
نکته قابل توجه در این روایت، نصیحت دو طرفه حاکم و مردم است که باید لازم و ملزوم یکدیگر باشند در غیر این صورت جامعه به انحطاط کشیده می‌شود، زیرا نصیحت در واقع همان امر به معروف و نهی از منکر و از واجبات دین اسلام است.

منبع:تسنیم

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد