در سایه بی تدبیری مسئولان؛

آتش زدن کاه و کلش مزارع ریشه طبیعت فیروزآباد را میخشکاند

۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵:۳۶
کد مطلب: 7553

هر سال با رسیدن اردیبهشت، کاه و کلش مزارع گندم و جو در فیروزآباد در سایه ناآگاهی مزرعه داران و بی کفایتی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به آتش کشیده می شود تا ریشه حیات را بخشکاند.

متاسفانه همه ساله در زمان برداشت مزارع غلات از جمله گندم و جو در سایه ناآگاهی مزرعه داران، کاه و کلش باقیمانده را برای سهولت کشت بعد، به آتش می‌کشند که این کار علاوه بر مضرات برای زمینهای کشاورزی و کاهش بهره وری زراعی، آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست می زند و غیرقابل چشم پوشی است.

 

با وجود هشدارها، کشاورزان گندمکار فیروزآبادی همچنان اقدام به آتش زدن کاه و کلش مزارع می کنند به طوری که دود ناشی از این آتش سوزی ها تا کیلومترها آن طرف تر سطح وسیعی از فضای شهر و مناطق مسکونی را فرا می گیرد و مشکلات تنفسی برای مردم ایجاد می شود.

 

همزمان شدن فصل آتش زدن کاه و کلش مزارع در فیروزآباد با تولید مثل و زادآوری حیات وحش به ویژه پرندگان و پستانداران، نسل این گونه ها را با خطر جدی مواجه می کند.

 

متاسفانه همچنان سالانه هزاران هکتار زمین و میلیونها موجود زنده از حشرات گرفته تا پستانداران در آتش می سوزند و این پرسش را در ذهن تداعی می کنند که چرا سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان تنها متولی امر حفاظت از محیط زیست و همچنین وزارت جهاد کشاورزی بعنوان نهاد ناظر بر مزارع گندم و جو لااقل گامی جهت فرهنگسازی و آگاه ساختن بومیان منطقه نسبت به آسیب های این عادت زیانبار بر نمی دارند.

 

به گزارش فیروزنا، آتش زدن کاه و کلش در سر مزرعه علاوه بر مشکلات زیست محیطی موجب از دسترس خارج شدن این محصول با ارزش از چرخه بهره وری تولید، و ضرر و زیان اقتصادی هنگفت به بخش کشاورزی فیروزآباد می شود که در صورت مدیریت و ایجاد صنایع تکمیلی می توان از پسماندها و محصولات فرعی مربوط به گندم و جو در جهت بهره برداری اقتصادی استفاده لازم را برد.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد