کد مطلب: 6942

فیروزآباد به دلیل همجواری با زندگی عشاییری از دیر باز محل تولید و عرضه دست بافته های کهن قشقایی است.

به گزارش فیروزنا؛ صنايع دستی به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي و نمادي از نوع زندگي فرهنگي يك جامعه، همواره مورد توجه مي باشد متنوع ترین دست بافته ها در شهرستان فیروزآباد توسط هنرمندان بافته می شود. این تولیدات شامل فرش و زیر انداز، روتختی، رومیزی، کیف جاقرآنی، جانماز و کیف کولی، پشتی و کیف پولی، تابلو، چنته، فرش، سیه چادر، بلدان، آویز ( گمپله ) و ....  می باشند . 


انواع دست بافته ها که روی هم رفته شامل سه نمونه دست بافته ( گره بافی، پود کشی و پود پیچی است ) در شهرستان فیروزآباد بافته می شود فرش، گبه ( گره بافی ) گلیم، جاجیم، گچمه، شیشه درمه، اویی، چرخی بافی (پود کشی) رند، دورچین و دولاما ( پود پیچی ) که در سالهای اخیر مغازه ها افزایش پیدا کرده و پر شده است از دست بافته های گچمه و شیشه درمه و رند که در همین راستا مغازه های نساجی نیز افزایش پیدا کرده است.


بی شک دست بافته در شهر فیروزآباد که یکی از شهرهای به نام استان فارس می باشد و در دنیا شناخته شده است و در تمام نمایشگاههای بین المللی دست بافته هایش کاملا ًمتمایز و مشخص است که میطلبد بازدیدکنندگان و مسافرین عزیز نوروزی از صنایع دستی فیروزآباد یادگاری داشته باشید.

 

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد