جوابیه معاونت فنی کارگاه فجر در پتروشیمی فیروزآباد به مقاله ی منتشر شده :

شایعات بی اساس؛ ترفندی جناحی بر علیه پتروشیمی فیروزآباد

۶ دي ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۵:۵۰
کد مطلب: 6253

احمدرضا قهرمانی معاونت فنی کارگاه فجر در پتروشیمی فیروزآباد طی یادداشتی در واکنش به مقاله ای که در تاریخ 5 دی در سایت فیروزنا با مضمون "پتروشیمی فیروزآباد پروژه ای بدون توجیه علمی و اقتصادی " قرار گرفته بود واکنش نشان داد و این مقاله را با تعصبات جناحی و باعث تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی عنوان کرد.

به گزارش فیروزنا: احمدرضا قهرمانی معاونت فنی کارگاه فجر در پتروشیمی فیروزآباد طی یادداشتی در واکنش به مقاله ای که در تاریخ 5 دی در سایت فیروزنا با مضمون "پتروشیمی فیروزآباد پروژه ای بدون توجیه علمی و اقتصادی " قرار گرفته بود واکنش نشان داد و این مقاله را با تعصبات جناحی و باعث تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی عنوان کرد.

 

 

متن یادداشت وی به شرح زیر است

 

بسمه تعالی

 

  مقاله ای با عنوان عدم توجیه علمی و اقتصادی پتروشیمی فیروزآباد که در تاریخ 5 /10/ 1395در سایت خبری فیروزنا منتشر شده بود اینجانب را بر آن داشت تا به جهت شفاف سازی افکار عمومی و پرهیز از شایعات ، فارغ از اهداف نویسنده مقاله در نتیجه گیری های سریع و سطحی ، کوچک نمایی و بی ارزش کردن رشد صنعتی شهرستان ، نکاتی را بیان نمایم.

دیدگاه نویسنده مقاله نه تنها علمی نبوده بلکه با تعصبات جناحی و بدون آسیب شناسی باعث تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی صورت پذیرفته است ، آنالیز هزینه و درآمد بر اساس کدام معیار سنجیده شده است؟

نویسنده نه تنها هیچ گونه تحصیلات مربوط به صنایع پتروشیمی ندارد ، بلکه هیچ گونه سابقه یا رزومه کاری در حوزه های پالایشگاهی ، پتروشیمی ، صنعت و طرح های عمرانی نیز در کارنامه ندارد.

مطالعات امکان سنجی این طرح بر اساس نرخ بیکاری استان در زمان تصمیم گیری و سیاست پراکندگی پروژه ها انجام پذیرفته است، گرچه این امر قابل کتمان نمی باشد که اختصاص نوع طرح در بین 4 پتروشیمی خط اتیلن ، شهرستان فیروزآباد نشانگر عدم کارشناسی و عدم مطالعه مدیران وقت شهرستان در نوع طرح بوده و باز در یک نبرد نابرابر مواجه با زیرکی نمایندگان شهرستانهای جهرم ، فسا و داراب نسبت به فیروزآباد بوده ایم، با توجه به اینکه پتروشیمی فیروزآباد به عنوان پتروشیمی مادر تامین کننده خوراک سه شهرستان دیگر می باشد و در بهترین شرایط حداکثر 300 نفر نیرو را می تواند جذب نماید اما پتروشیمی های دیگر به دلیل تولید مواد اولیه قابلیت استقرار صنایع پایین دستی را دارا می باشند و باعث ایجاد اشتغال در صنایع پایین دستی و حمل نقل می گردد. لذا بر همین اساس از همان سالهای اولیه شایعات واگذاری طرحی مشابه پتروشیمی های دیگر در کنار اتیلن فیروزآباد مطرح شد. اما به دلیل مشخص نبودن سرمایه گذار در سالهای گذشته به صورت جدی دنبال نشد، در طی 6 ماه گذشته با توجه به تعیین تکلیف سرمایه گذار طرح انتقال پتروشیمی فیروزآباد به کنار دریا قوّت بیشتری به خود گرفته است البته این انتقال به معنای تعطیلی پتروشیمی فیروزآباد نبوده بلکه امیدواریم با تلاش نماینده محترم شهرستان یکی از طرحهای LDPE یا HDPE که قابلیت ایجاد صنایع پایین دستی و اشتغال بیشتر را دارا است جایگزین شود. در صورت تحقق این امر شاهد کاهش نرخ بیکاری و ایجاد رونق اقتصادی بیشتر در شهرستان خواهیم بود.

نویسنده مقاله در بند 1 اولین مشکلات جدی وارد به طرح را مسافت زیاد خط لوله از پالایشگاه پارسیان تا فیروز آباد ذکر کرده است . سوال اینجاست جناب کارشناس دلسوز آیا پتروشیمی های ساخته شده در مرکز ، شمال غرب ، شمال شرق و دیگر نقاط کشور از جمله پتروشیمی های اراک ، ارومیه ، تبریز ، خراسان و ... خوراک خود را از کجا تامین می نمایند؟! آیا فاصله تامین خوراک آنها کمتر از طرح فیروزآباد می باشد؟

در بند 2 از ایرادات خود به کمبود آب مصرفی اشاره نموده و با سیاه نمایی تمام و عدم کارشناسی و اطلاع دقیق ، میزان آب مصرفی را  117 میلیون متر مکعب در سال ! در برابر 6 میلیون متر مکعب مصرف واقعی آن عنوان کرده است ، در صورتی که با میزان 117 میلیون متر مکعب آب می توان حداقل آب مصرفی 20 پتروشیمی در حد و توان فیروزآباد را تامین کرد . شایان ذکر است پتروشیمی فیروزآباد با نزدیک بودن به 3 سد تنگاب ، هایقر و سلمان فارسی از لحاظ تامین آب مصرفی مشکلی نخواهد داشت.

در بند 3 از ایرادات خود به مشکلات زیست محیطی طرح اشاره کرده است . سوال اینجاست آیا نابودی صنعت کشاورزی و دامداری منطقه که یکی از دغدغه های عنوان شده از طرف جنابعالی بوده با کدام طرح می بایستی جایگزین شود تا از نگرانی شما نسبت به مهاجرت مردم از شهرستان کاسته شود؟ گرچه تاثیرات زیست محیطی طرح ها به نوبه خود می تواند ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با آثار اجتماعی طرح داشته باشد ولی با اجرای برنامه های زیست محیطی ذکر شده در ذیل که در طراحی طرح دیده شده می توان همگام با شهر های صنعتی استانهای البرز ، مرکزی ، تهران ، آذربایجان و ... تاثیرات سوء اجتماعی آنها را نیز کاهش داد . اقداماتی که در طراحی طرح پیش بینی شده به شرح ذیل است:

  1. کاهش گاز مازاد ناشی از فرایند تولید
  2. افزایش کارایی فرایند تصفیه گاز
  3. استفاده از تجهیزات احتراقی با کارایی بالا
  4. کاهش گازهای فرار
  5. استفاده از مشعل های احتراقی با کارامدی بالا
  6. نصب تاسیسات تصفیه گاز دودکش  

 

در بند 4 از ایرادات به عدم اشتغال زایی مناسب اشاره شده است . نظر به اینکه طرح های LDPE و HDPE باعث استقرار صنایع پایین دستی و حمل و نقل می شود ، اشتغال زایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم حداقل تا 3000 نفر پیش بینی می گردد .

در بند 5 از ایرادات به عدم توان رقابت و بازاریابی نامناسب محصولات تولیدی و هزینه حمل محصولات تا محل صادرات که همان خلیج فارس می باشد اشاره شده است .

یادآور می شود کشور جمهوری اسلامی ایران با وسعت 1648195 کیلومتر مربع و 31 استان که هر کدام قابلیت های منحصر به خود را دارا هستند جهت حمل محصولات صنایع تولیدی تا محل صادرات مسافتی چندین برابر بیشتر از شهرستان فیروزآباد را طی می کنند که از این رو عنوان کردن مسافت حمل نشان از تحجر وتنگ نظری نگارنده است .

در خصوص توان رقابت و بازار مناسب محصولات الفین شایان ذکر است که بزرگترین مجتمع الفین دنیا مجتمع پتروشیمی جم می باشد که روزانه 5 میلیون دلار درامد از آن عاید کشور می شود. قیمت اتیلن در بازارهای جهانی حدود هزار دلار در هر تن است، بنابراین پتروشیمی فیروزآباد علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای کشور در تکمیل زنجیره تولید محصولات پتروشیمی نیز نقش برجسته ای خواهد داشت . در راه اندازی پلی اتیلن سنگین ( HDPE ) در کشور در تولید ماده اولیه لوله های پلی اتیلن با گارانتی 100 ساله و در رنگ های مختلف خود کفا شده و بیش از 75 درصد تولیدات این واحد صادر خواهد شد .

در پایان ضمن دعوت به پرهیز از سیاه نمایی و اخبار نادرست به دنبال کم رونق نشان دادن رشد صنعتی شهرستان با چند بیت شعر کلامم را به پایان می رسانم :

 

به هر کاری تخصص اصل کار است         که گاهی غفلت از آن انتحار است

جهان بر پایه ی چرخ و مداری است      که در آن هر کسی از بهر کاری است

اگر هر کس بپردازد به کارش                جهان چرخد به خوبی در مدارش

 

 

با تشکر  

  احمدرضا قهرمانی

 

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد