هفتم مهر ماه روز آتش نشانی

۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۷:۵۰
کد مطلب: 5913

هفتم مهر ماه بنام آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است و در واقع این روز بهانه ای است تا به گرامیداشت انسانهایی بپردازیم که از جان و آسایش خود در راه حفظ و جان و آسایش مردم می گذارند تا ما بتوانیم در امنیت زندگی کنیم .

به گزارش فیروزنا:هفتم مهر ماه بنام آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است و در واقع این روز بهانه ای است تا به گرامیداشت انسانهایی بپردازیم که از جان و آسایش خود در راه حفظ و جان و آسایش مردم می گذارند تا ما بتوانیم در امنیت زندگی کنیم .

امید است گرامیداشت روز آتش نشان بهانه ای باشد برای تجلیل از آنان که در میان شعله های آتش ، پیام آور ایستادن و سرخ زیستن هستند و ایمنی را مصونیت در برابر آسیب های ناشی از حوادث ، اعم از طبیعی و غیر طبیعی معنا کرده اند.

از آن جایی که نمی توان به ایمنی به صورت صد در صد دست یافت ، کارشناسان معمولا از اصلاحاتی نظیر ارتقا ء ایمنی و سطح پیشرفت ایمنی استفاده می کنند. سطح پیشرفت ایمنی رابطه تنگاتنگی با توسعه دارد،لذا در کشورهای پیشرفته ، یکی از اهداف دولت ها ، حداکثر کردن سطح پوشش ایمنی برای دست یاب حداکثر توسعه است.

هدف از نام گذاری این روز یه عنوان روز ایمنی و آتش نشانی ، تبدیل ایمنی در کشور به یک فرهنگ می باشد .در کشور ما بیش از 150 سال از ورود پمپهای دو طرفه آتش نشانی جهت اطفای حریق توسط قشون روسیه تزاری و 90 سال از افتتاح اداره اطفاسسه (آتش نشانی کنونی) در شهر تبریز و نزدیک به 80 سال از تاسیس آتش نشانی پایتخت می گذرد و آتش نشانی و خدمات ایمنی فیروزآباد هم در سال 1354 توسط شهردار وقت مرحوم جعفر خسروی راه اندازی شد.

پس از انقلاب اسلامی ، با انحلال سازمان دفاع غیرنظامی ، فلسفه وجودی آتش نشانی های کشور توسط بندهای 14 و 20 ماده 55 قانون شهرداری تعریف گشت و از همین رو سازمان های آتش نشانی زیر مجموعه شهرداری ها قلمداد می شوند.

براساس این قانون شهرداری ها ملزم هستند برای حفظ شهرها از خطر سیل و حریق و دیگر مخاطرات تدابیر موثری اتخاذ نمایند . نظر به اینکه کشور ما یک کشور حادثه خیز می باشد و از چهل حادثه طبیعی شناخته شده ، سی مورد آن در ایران امکان وقوع دارد ، توجه و به بحث ایمنی همچنین تهیه و تدوین ضوابط و مقررات ایمنی ، امری ضروری است.

 و اما علت نامگذاری روز هفتم مهر ماه بنام "روز اتش نشان" :

در روز 7 مهر 1359 وقتی که دشمن بعثی به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد ، آتش نشانان منطقه و شهر های اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند که در حین عملیات خاموش کردن آتش مجدداّ هواپیماهای دشمن اقدام به بمباران پالایشگاه می کنند که منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش نشانان می شود .

طرح تعیین روز آتش نشانی و ایمنی در سال 1379 توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تایید شد. این روز با هدف ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور هم چنین یادآوری حماسه آفرینی ها و از خود گذشتگی های آتش نشانان میهن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نام گذاری شده است.

ایجاد زمینه های مناسب برای آموزش همگانی مردم در جهت پیشگیری از بروز حوادث مختلف و حفاظت از سرمایه های ملی نیز از دیگر اهداف نامگذاری این روز است.

 

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد