کد مطلب: 5885

از زمان بوجود آمدن داعش در منطقه و آغاز بحران سوریه و ورود مدافعان حرم ایرانی به این کشور برای جنگ با تروریست ها و متجاوزان، حتی نام یک “آقازاده” به عنوان مدافع حرم دیده نشده است.

به گزارش فیروزنا : یکی از چالش‌هایی که جامعه ایران با آن موجه است، پدیده‌ای به نام آقازادگی است. آقازادگی فی‌نفسه امری مذموم نیست و چه بسیار آقازاده‌هایی بودند که درخت نوپای انقلاب اسلامی با خون سرخشان پروبال گرفت. آقازاده‌هایی بدون ادعا و به کوشش خویش، «آقا» شده‌اند و هیچ شرایط تبعیض‌آمیزی آنان را از سایر اقشار مردم جدا نکرد.

اما آقازاده‌ای که بدون تلاش و صرفاً با رانت پدر و مادرش به پست و مقام و ثروتی رسیده خوی 
کاخ‌نشینی وی را فردی بی‌عرضه و بی‌لیاقت بار می‌آورد که احساس تبعیض در جامعه را به‌شدت تقویت می‌کند. این امر کاری بسیار خطرناکی است که هردوی رهبران انقلاب اسلامی، یعنی حضرت امام (ره) و  مقام معظم رهبری به برخورد و متلاشی کردن زمینه‌های ایجاد این نوع آقازادگی بی‌مصرف سفارش کرده‌اند.

امام خمینی (ره) پیوسته تمامی گروه‌ها، روحانیان، دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان ، مسئولان مملکتی و… را به ساده‌زیستی و دوری از تجمل‌گرایی دعـوت مـی‌کرد ولی هیچ دگرگونی محسوسی در زندگی فردی و اجتماعی این‌گونه افـراد، گروه‌ها و مسئولان پدید نیامد.

حضرت امام (ره ) می‌فرمایند: آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد, آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس‌جمهور ما خدای‌نخواسته از آن خوی کوخ‌نشینی بیرون برود و به کاخ‌نشینی توجه بکند, آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانیکه با او تماس دارند, پیدا می‌شود. آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای‌نخواسته و از این خوی ارزنده کوخ‌نشینی بیرون بروند, آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.


کاخ‌نشینی آقازاده‌های بی‌عرضه تحویل جامعه می‌دهد
یکی از کامل‌ترین تعاریف برای زدودن آقازادگی از جامعه، تعریف رهبر معظم انقلاب از نخبگی است. ایشان می‌فرماید نخبگی مجموعه‌ای از سه ویژگی «هوش و استعداد»، «همتِ برجسته برای مطالعه و کار و تلاش»، و «حوصله تحسین‌برانگیز برای پیگیری و مداومت» است.

این تعریف نشان می‌دهد مهم‌ترین اصلی که شرایط تبعیض‌آمیز را در جامعه ایجاد می‌کند دریافت پست و مقام و ثروت عظیم نه به‌واسطه داشتن هوش و استعداد و تلاش در یک فرد، بلکه به‌واسطه رانت و رانت‌خواری است.

پدران «آقازاده»ها، همان انقلابیونی بودند که به‌زحمت و مرارت، برای دستیابی به آرمان‌های خود و نه برای رسیدن به آلاف و الوف و زخارف دنیا، از عمق جان‌مایه گذاشتند و بزرگ و سردار شدند. اما در شرایطی که فرزندان سایر مردم، در گرمای خوزستان از کشور دفاع می‌کردند، خیلی از «آقایان»، فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به خارج گسیل کردند تا آن‌ها را از شرایط نامساعد کشور برهانند. «آقازاده»ها در شرایط انقلابی بزرگ نشدند، و حتی به‌رغم فرزندان سایر مردم، در شرایط «جنگ» هم بزرگ نشدند؛ ازاین‌قرار است که طبیعتاً، چندان قدر انقلاب را نمی‌دانند. و در یک شرایط نابرابر به جنگ با آرمان‌های انقلاب اسلامی رفتند.


در این زمینه صراط نیوز می‌نویسد: از زمان بوجود آمدن داعش در منطقه و آغاز بحران سوریه و ورود مدافعان حرم ایرانی به این کشور برای جنگ با تروریست ها و متجاوزان، حتی نام یک “آقازاده” به عنوان مدافع حرم دیده نشده است.

روزنامه جوان در سال 1392 به نقل از حجت‌الاسلام سلیمی در این زمینه می‌نویسد 3000 آقازاده با شرایط ویژه در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که بعد از دو سال تلاش مجلس به کشور بازنگشتند.

سؤال اينجاست چرا وقتي ظرفيت در داخل كشور وجود دارد، باز بعضي از دانشجويان جذب این‌گونه دانشگاه‌ها مي‌شوند، آن‌هم در رشته‌هايي كه اساساً موردنیاز جدي كشور نيز نيستند.

آفت آقازادگی در ایران تبعیض است. تبعیض، انگیزه کار را تضعیف، و خلاقیت‌ها و نیروهای «آقازاده»ها را به‌سوی کجی و ناراستی کشاند و درنهایت این تبعیض‌ها، «مفت خواری» و «رانت‌خوار» را وارد ادبیات عامه ما کرد. این شرایط «تبعیض»آمیز، نوعی اشرافیت اقتصادی بر پایه اشرافیت خانوادگی ایجاد کرد که پیامد آن، ناهمگونی اقتصادی و بیکاری در سطح وسیع، و همچنین، از بین رفتن عدالت در عرصه تولید و انباشت سرمایه در دست گروهی خاص شد.

گرچه واژه آقازادگی دقیقاً با همین لفظ در ادبیات سیاسی ایران در دوره‌های تاریخی ذکر نشده است ولی همواره با عناوین دیگری در فرهنگ ایرانی جا خشک کرده است. در نظام ارباب‌ورعیتی فرزندان پادشاه و بزرگان مملکتی همواره به تیول‌داری، زمین‌داری و تجارت مشغول بودند و به‌واسطه َآقازادگی طبقه مستضعف و فقیر را به بند می‌کشیدند. به گواهی تاریخ آقازادگی و احساس تبعیض ناشی از رانت و رانت‌خواری در جامعه، زمینه سقوط و افول برخی از سلسله‌های پادشاهی را در ایران فراهم کرده است.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مقاله‌ای آورده است: «از اوایل روی كار آمدن دولت سازندگی در سال 68 شاهد ظهور طبقه‌ای خاص در كشور بودیم؛ ‌‌طبقه‌ای كه با توجه به نفوذ در بدنه قدرت، توانسته‌‌اند شریك ثروت طبقه اشراف نیز شوند. ‌‌دو عنصری‌ كه تكمیل‌كننده دست نیافتگی این طبقه محدود اجتماع می‌شود.

ازنظر این نویسنده با جمع دو پدیده ثروتمندی و نسب‌مندی سیاسی، فرد آقازاده می‌شود. البته وی می‌افزاید: «نیازی نیست كه فرد برای آقازادگی حتماً به‌عنوان اقوام درجه‌یک مدیران و مقامات ارشد محسوب شود، بلكه داشتن یك رابطه نزدیك با این مدیران و مقامات كه منجر به متمایز شدن فرد در امور از سایر اجتماع شود نیز می‌تواند افراد را در دایره آقازادگی قرار دهد.

در پایان قابل‌ذکر است که آرمان انقلاب اسلامی نفی هرگونه تبعیض، رانت‌خواری و کاخ‌نشینی است و امید است با اقدامات صورت گرفته توسط قوه قضائیه در محاکمه افرادی همچون پسر رئیس‌جمهور سابق، معاونان رئیس‌جمهور سابق و ... بتواند افق جدیدی را برای محو کامل آقازاده‌های ثروت‌اندوز و رانت‌خوار باز کند و ثابت کند که تنها راهی که در جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به موقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی وجود دارد تلاش، کوشش و استعداد فردی است نه آقازادگی و رانت‌خواری و ویژه خواری.

پایگاه خبری تحلیلی اطلاعات روز

 

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد