کد مطلب: 5832

مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اینکه جشن «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» در روز عید غدیر در ۶۰ بقعه متبرکه در سومین حرم اهل بیت (ع) برپا خواهد شد، گفت: برنامه های دهه «امامت و ولایت» در ۳۰۰ بقعه متبرکه فارس برگزار می شود.

به گزارش فیروزنا :حجت الاسلام سید عباس موسوی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس امروز (20شهریور) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برنامه های «دهه ولایت» از روز عرفه تا روز عید سعید غدیر خم برگزار می شود، گفت: باید بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تبدیل شوند.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه های این دهه در 300 بقعه متبرکه فارس برگزار می شود، تاکید کرد: مراسم ویژه روز نیایش در جوار امامزادگان واجب التعظیم (علیهم السلام)، 30 بقعه، حسینیه ها و مساجد برگزار خواهد شد.

 

موسوی با یادآوری این مطلب که اقامه نماز عید سعید در 85 بقعه استان فارس برگزار خواهد شد، اظهار داشت: مراسم جشن میلاد امام هادی (علیه السلام)، همراه با محفل انس قرآن کریم با شعار ولایت و قرآن و زیارت جامعه کبیره در بقاع استان برپا می شود.

 

وی، از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد شهدا در روز 25 شهریور در دهه «امامت و ولایت» خبر داد و افزود: 20 برنامه ویژه با عنوان همایش «بانوان ولایی» در حرم امامزادگان با هدف تبیین جایگاه زن با حضور خواهران حوزه های علمیه را در فارس برپا خواهیم کرد.

 

مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اینکه جشن «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» در روز عید غدیر در 60 بقعه متبرکه در سومین حرم اهل بیت (علیهم السلام) برپا خواهد شد، افزود: راهپیمایی و حرکت نمادین به سمت حرمین امامزادگان واجب التعظیم (علیهم السلام)، قرائت خطبه غدیر خم، شعر خوانی آئینی، تجلیل از سادات استان، اجرای مراسم عقد اخوت و برادری و قرائت میثاق نامه ولایی از جمله برنامه های این روز است.

 

وی با تاکید بر اینکه برپایی ایستگاه های «همه واقف باشیم» در جوار بقاع متبرکه فارس از دیگر برنامه های این ایام است، اظهار داشت: طرح «مهر تحصیلی» از محل اجرای نیات واقف برای کمک به دانش آموزان از دیگر طرح هایی است که به اجرا می رسد.

 

حجت الاسلام موسوی افزود: این طرح با هدف کمک به دانش آموزان نخبه و بی بضاعت برای تامین هزینه های تحصیلی دانش آموزان در 2 بخش اجرا می شود که بخش اول از محل موقوفه مرحمت پناه «مرحوم عباسعلی عطار شیرازی» با همکاری اداره کل آموزش و پرورش در روز 28 شهریور در تالار حافظ شیراز به اجرا خواهد رسید.

 

وی با اشاره به اینکه تهیه و توزیع 2 هزار بسته تحصیلی شامل لوازم تحصیلی اول تا ششم از محل موقوفه مذکور و حضور خیرین در برنامه زنده تلویزیونی با عنوان «شب پارسی» که با همکاری صدا و سیما تحت عنوان طرح «مهر تحصیلی» برگزار می شود از دیگر برنامه های این طرح است، اضافه کرد: 500 بسته تحصیلی در بخش دوم و در شهرستان های شیراز، استهبان، اقلید، آباده، بضا، داراب، سپیدان، نی ریز، فسا، فیروزآباد و لارستان با همکاری کمیته امداد و آموزش و پرورش توزیع می شود.

 

حجت الاسلام موسوی با تاکید بر اینکه از اول سال 95 تا امروز 21 مورد وقف جدید به ثبت رسیده است، اضافه کرد: این موقوفات شامل منازل مسکونی، ملک تجاری، آپارتمان، زمین و باغ بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه نیات واقفین در این موقوفات جدید سکونت طلاب، خیرات و مبرات، احداث مسجد، احداث حسینیه، اطعام و روضه خوانی حضرت سیدالشهدا (علیه السلام)، آموزش و پژوهش، تامین هزینه های ضروری مسجد، احداث سالن چند منظوره و ترویج قرآن کریم بوده است، تاکید کرد: بزرگترین وقف امسال وقف حاج محمدحسن کاظمی شیرازی و هلن کاظمی شیرازی که یک هزار و یکصد میلیارد ريال ارزش داشت و مابقی این موقوفات نیز 30 میلیارد ريال ارزش دارند و جوانترین واقف نیز 28 سال سن دارد.

 

موسوی از نصب بیش از 50 دوربین مداربسته در مسجد نصیرالملک خبر داد و یادآور شد: هزینه نصب این دوربین ها را دفتر موقوفه پرداخت کرده است.

 

وی تاکید کرد: از مجموع یک میلیون و 200 هزار هکتار مورد اختلاف بین سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، 450 هزار هکتار آن در فارس واقع شده است که 350 هزار هکتار آن تعیین تکلیف شده است و تا پایان سال مابقی هم تعیین تکلیف می شود و جشن تعیین تکلیف این اراضی گرفته خواهد شد.

منبع خبرگزاری شبستان

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد