کد مطلب: 4640

دریاچه ای زیبا با همین نام در پشت سد ایجاد شده است، این دریاچه در مجاورت منطقه شکار ممنوع پادنا قرار دارد.

به گزارش فیروزنا، سد تنگاب در استان فارس در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزآباد ازمسیر فیروزآباد – کوار بر روی رودخانه فیروزآباد واقع شده‌ است، و در فاصله ۹۰ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد. و از جمله سدهای خاکی استان فارس است.

دریاچه ای زیبا با همین نام در پشت سد ایجاد شده است، این دریاچه در مجاورت منطقه شکار ممنوع پادنا قرار دارد.

از ویژگی های رودخانه فیروزآباد سرآب اصلی رودخانه است که از چشمه‌ های حنیفقان بوده که با آبدهی کل بین ۵/۲ تا ۵ متر مکعب بر ثانیه که حدود ۲۳ دهنه چشمه با دبی‌های متفاوت در سر آب رودخانه را تغذیه می کند.

 دریاچه سد تنگاب فیروزآبادسد تنگاب در استان فارس در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزآباد

 آبهای جاری دشت شور آب، مهکویه، زنجیران و جووکان به این رودخانه ملحق شده در حوالی محکویه به تنگ هلالو می‌رسد. بعد از طی حدود ۵ کیلومتر و با الحاق حوزه سرریزجان به تنگه تنگاب (محل سد) رسیده پس از طی مسیر نسبتاً طولانی تنگ تنگاب به دشت فیروزآباد وارد می‌شود. پس از عبور از دشت فیروز آباد به سمت جنوب شرقی منحرف شده و از تنگ هایقر عبور می‌نماید و به رودخانه موند پیوسته و به خلیج فارس می‌ریزد.و در حال حاضر به میزان قابل توجهی آبگیری شده که با توجه به خشک شدن اکثر تالابهای دائمی استان از جمله تالاب پریشان محل مناسبی برای توقف ، استراحت و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می‌شود.

عمده پرندگان مهاجر دریاچه سد تنگاب ، خاص مناطق سردسیر شمالی است. تعداد ۱۷ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل انواع اردک‌ها ، لک لک سانان ( لک لک سیاه ، اگرت کوچک و بزرگ، حواصیل و … ) ، پلیکان سانان ( پلیکان خاکستری و باکلان ) ، کشیم سانان و آبچیلک مشاهده وشناسایی شده است.

حضور گسترده گردشگران در اطراف دریاچه، باعث ناامنی حوضه سد شده است. توصیه جدی به این افراد ، جلوگیری از کثیف کردن و ریختن زباله و همچنین همکاری با محیط زیست در صورت مشاهده هرگونه تخلف شکار و صید است.

منبع : شهردارآنلاین

نام:
ایمیل:
نظر:
 
نظرات بینندگان

نظر سنجی

عملکرد فیروزنا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نرم افزار شهر من
پایگاه تحلیلی خبری فیروزآباد